zamknij
Wielkość tekstu
Kontrast
zamknij
Dobierz indywidualną dietę
Dobierz indywidualną dietę dla siebie i swojej rodziny !

Dieta w okresie karmienia piersią

Ile posiłków powinnam zjeść w ciągu dnia? Czego unikać? Czy niewłaściwa dieta może zaszkodzić mojemu dziecku? Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta podczas karmienia piersią!

Ciąża i dziecko

Narodziny dziecka to radosny okres, ale i wyzwania. Jednym z takich wyzwań może okazać się dieta matki podczas laktacji.

Dieta w czasie laktacji

Prawidłowo zbilansowana dieta w czasie karmienia piersią jest ważna. Nie ma jednak tak dużego wpływu na rozwój dziecka, jak sposób odżywiania w trakcie ciąży. Natomiast jakość diety podczas karmienia piersią:

  • może wpływać na przebieg laktacji, np. ilość mleka
  • zmniejsza ryzyko niedoborów u matki. 

Twoja codzienna dieta powinna być oparta o zasady zdrowego odżywiania. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były urozmaicone, bogate w pełnowartościowe produkty spożywcze oraz świeże warzywa i owoce. Unikaj także słodyczy, słonych przekąsek, żywności przetworzonej oraz używek.

Mleko matki a skład jej diety

Skład mleka matki jest z reguły stały, a jedzone przez nią pokarmy nie uczestniczą bezpośrednio w produkcji mleka. Natomiast niezbędne do produkcji pokarmu dla dziecka składniki odżywcze organizm czerpie z zasobów kobiety.

Jeśli odpowiednio się odżywiasz i dbasz o to, aby Twoja dieta była urozmaicona, to nie musisz się niczego obawiać. Jeśli jednak Twoja dieta jest niedoborowa, to produkcja pokarmu może wywołać u Ciebie niedożywienie i problemy zdrowotne. Organizm, aby wyprodukować pokarm dla Twojego dziecka, będzie musiał zabrać składniki odżywcze z Twoich zapasów. 

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze

W ciągu pierwszych 6 miesięcy karmienia zwiększ swój codzienny jadłospis o dodatkowe 505 kcal w postaci możliwie najbardziej wartościowego pokarmu. Zadbaj także o to, aby Twoje posiłki zawierały niezbędne makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze.

10–20% dziennej wartości energetycznej powinny stanowić białka, co w praktyce oznacza około 1,45 g białka na każdy kg masy ciała dziennie.

Źródłem białka w diecie powinny być przede wszystkim:

  • nabiał – chude sery twarogowe, serek wiejski, jogurt naturalny, kefir, maślanka, mleko, jaja
  • chude mięsa – filet z indyka, udziec indyka, filet z kurczaka, polędwiczka wieprzowa, chude wędliny
  • nasiona roślin strączkowych – cieciorka, soczewica, czerwona fasola.

45–65% dziennej wartości energetycznej powinny stanowić węglowodany. Aby dostarczyć ich odpowiednią ilość, porcja węglowodanów powinna być dostarczana w każdym posiłku.

Zalecane źródła węglowodanów to przede wszystkim:

  • pełnoziarniste pieczywo (żytnie lub razowe)
  • kasze – gryczana, orkiszowa, owsiana, pęczak, bulgur, jaglana
  • makarony z mąki pełnoziarnistej
  • płatki owsiane górskie.

30–35% dziennej wartości energetycznej powinno pochodzić z tłuszczy. W zdecydowanej przewadze powinny być to tłuszcze roślinne oraz tłuszcze pochodzące z ryb morskich.

Wskazane źródła tłuszczu to:

  • tłuste ryby morskie (pochodzące ze sprawdzonych źródeł i czystych wód)
  • oleje roślinne – lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, olej z awokado
  • nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy.

W trakcie laktacji Twój organizm ma wzmożone zapotrzebowanie na większość witamin i składników mineralnych. Dlatego oprócz pełnowartościowego białka, tłuszczów i węglowodanów do swojej codziennej diety dodawaj także świeże warzywa i owoce.

Regularność posiłków i nawadnianie organizmu

Aby dostarczyć organizmowi wszystkich cennych składników odżywczych, powinnaś:

  • jeść 5–6 posiłków dziennie w równych odstępach czasu
  • pić 2- 2,5 litrów wody dziennie – najlepiej wody źródlanej oraz mineralnej (nisko- lub średniozmineralizowanej).

Produkty alergizujące a dieta matki karmiącej

Nie ograniczaj produktów, które są źródłem alergenów, chyba że wywołują u Ciebie reakcje alergiczne. Nie wprowadzaj także diety eliminacyjnej, ponieważ samodzielne wykluczanie niektórych produktów może wywołać u Ciebie niedobory żywieniowe. W przypadku medycznego uzasadnienia zastosowania diety eliminacyjnej powinna ona być przeprowadzana pod kontrolą lekarza.  

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat jedzenia w czasie ciąży, skonsultuj je z lekarzem lub dietetykiem.

Laktacja a utrata masy ciała

Karmienie piersią pomaga w redukowaniu nagromadzonej w trakcie ciąży tkanki tłuszczowej. Organizm kobiety zużywa dziennie na samą czynność karmienia średnio 600 kcal. Dlatego nie możesz w tym czasie wprowadzać restrykcyjnej diety.

W czasie karmienia piersią ważne jest odpowiednie odżywienie organizmu matki, aby był w stanie właściwie i bez komplikacji produkować pełnowartościowy pokarm dla dziecka.